BÜYÜK
VAKALAR Spor dünyasını sarsan son büyük doping skandalı, Amerikalı eski bisikletçi Lance Armstrong’un 2013’teki itirafıydı.

© 2014 Al Jazeera Media Network

 

Fransa Turu’nu 1999 ile 2005 arasında üst üste yedi kez kazanan Armstrong, hakkındaki doping iddialarını 13 yıl boyunca şiddetle reddetmişti.

 

İlk kez, Ocak ayında Amerikalı televizyoncu Oprah Winfrey’in programında, doping yaptığı itirafında bulundu. Winfrey’in art arda sorduğu birkaç basit soru ve bunlara verilen birkaç basit cevap tabloyu özetliyordu.

Evet mi, hayır mı? Bisiklet performansını artırmak için hiç yasak madde kullandın mı?

Evet.

 

Evet mi, hayır mı? Bu maddelerden biri EPO muydu?

Evet.

 

Bisiklet performansını artırmak için hiç kan dopingine ya da transferine başvurdun mu?

Evet.

 

Hiç başka yasak madde kullandın mı? Testosteron, kortizon ya da büyüme hormonu gibi.

Evet.

 

Evet mi, hayır mı? Fransa Turu’ndaki yedi zaferin için hiç yasak madde kullandın mı ya da kan dopingi yaptın mı?

Evet.

“Sence Fransa Turu’nu doping yapmadan üst üste yedi kez kazanmak mümkün müydü?”

 

"Bana göre hayır."

Amerikan Dopingle Mücadele Ajansı (USADA) 2012 Ekim’inde Armstrong’un “spor tarihinin gördüğü en sofistike, profesyonel ve başarılı doping programının” lideri olduğunu ileri sürdü. Bundan önce ise kendisini tüm sporlardan ömür boyu men etmiş, tüm şampiyonluklarını geçersiz saymıştı.

 

Armstrong, Oprah Winfrey ile yaptığı röportaj yayımlanmadan saatler önce, 2000’de kazandığı Olimpiyat şampiyonluğunu da yitirdi. Kanserle mücadele çalışmaları için kurduğu vakıf Livestrong ile ilişiğini kesmek zorunda kaldı. Dünya markalarının sponsorluk desteğini kaybetti.

 

Amerikalı sporcu, “her şeyi riske atmasına neden olan karakter zaafı”nı Winfrey’e şöyle açıkladı:

 

“Sanırım amansız bir kazanma arzusu. Aslına bakarsan, her ne pahasına olursa olsun kazanma arzusu.”

 

1998

Ben Johnson

Dünya çapında yankı uyandıran ilk büyük doping skandalında baş aktördü. Kanadalı eski sporcu, 1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 metre şampiyonu oldu. Hatta 9.79 saniyelik dereceyle dünya rekoru kırdı. Ama yarıştan sonra testinde anabolik steroide rastlandı. Doping yapmıştı. İki yıl men cezası aldı. Derecesi silindi.

1999

Fransa Bisiklet Turu

1998 Fransa Bisiklet turu başlamadan önce, Festina takımının sağlık ekibinden Willy Voet, Fransa sınırında tutuklandı. Gümrük görevlileri aralarında eritropoietin (EPO) de bulunan yasaklı maddeler ele geçirmişti. Festina yarıştan çıkarıldı. Takımın sürücüleri sonradan doping yaptıklarını itiraf etti. O yıl Tur’a katılan 21 takımdan yedisi mücadeleden ya çekildi ya da ihraç edildi.

2000

Marion Jones

2000 Sidney Oyunları’nda, tek olimpiyatta beş madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu. Amerikalı sprinter 2006’ya kadar tüm doping testlerini geçti. Ama 2007’de, Sidney Oyunları’na hazırlanırken doping yaptığını itiraf etti. Beş madalyası da elinden alındı. Federal savcılara yalan söylediği için 2008’de altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

2006

Puerto Operasyonu

İspanyol polisi 2006’da Doktor Eufemiano Fuentes’in ofisinde 200 torbadan fazla dondurulmuş kan ve plazma buldu. Fuentes futbolcu, tenisçi, boksör ve atletlerin doktoruydu. 2013’te, kamu sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle, ertelemeli bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dört yıl sporla ilgili tıbbi çalışma yapması yasaklandı.